סיפור התכלת

צמיד התכלת

מה נשתנה תכלת מכל מיני צבעונין? מפני שהתכלת דומה לים, וים דומה לרקיע, ורקיע דומה לכסא הכבוד

(של בורא העולם) – גמרא, מנחות מג

קצת על התכלת

 

התכלת היה המצרך הנדיר והיוקרתי ביותר של העולם העתיק. שימוש בתכלת בביגוד היווה אות למעמד הגבוה של הלובש, וסמל לעושרו הרב ומידת השפעתו הגדולה. תכלת לפי ההלכה מופק באמצעות חומר שמפריש חילזון ימי הנקרא "ארגמון קהה קוצים", המצוי לאורך חופי הים התיכון. מכאן, שהתכלת הוא לא צבע ככל הצבעים אלא הוא גם חומר וגם צבע (כפי שזהב הוא גם חומר וגם צבע).

ביהדות, "מצוות התכלת" היא המצווה לשים פתיל תכלת על הציצית. מצווה זו מופיעה בקריאת "שמע ישראל", הנאמרת מדי בוקר וערב

"..וְנָתְנוּ עַל צִיצִת הַכָּנָף פְּתִיל תְּכֵלֶת... וְלא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זנִים אַחֲרֵיהֶם".

מטרת מצוות התכלת- לשים לב לעולם הרוח, הבריאה והמידות הטובות במציאות בה החומר לעתים מעוור ושולט בעינינו.

מה התכלת מייצג?

 

התכלת הוא הצבע הרוחני ביותר ביהדות. התכלת מהווה תזכורת יומיות שצריך להסתכל מעבר לדברים הנגלים אל העין, ולהיזכר בדברים החשובים באמת ובכוח הפנימי האדיר הטמון בכולנו, זאת מבלי לוותר על הנאות החיים שכולנו שואפים להם.

תזכורת יומיות ע"י התבוננות בתכלת מאפשרת לנו להנות מחיים מאוזנים ולהרגשה כללית טובה יותר. וכשאנחנו מרגישים טוב- הכל הולך בקלות.  

צמיד התכלת צמיד עם ערך מוסף

העלמות התכלת

 עקב יוקרתו והקושי בהשגתו, ייצור התכלת התנ"כי הופסק לפני כ1300 שנה. סודותיו של צבע התכלת הפלאי, יחד עם זהות החילזון ששימש להפקתו, אבדו מן העולם.

לפני כמאה שנה, החל חיפוש מחודש אחר התכלת המקראי ע"י רבנים וניסיון להחיות את המצווה. כמו כן נתגלה מחדש סוג החילזון ממנו מופק התכלת (ארגמון קהה קוצים). חידוש לבישת פתיל התכלת עורר הדים ברחבי העולם. מאות אלפים שבו ללבוש את התכלת כהלכתו, ובכך קיימו את מצוות "ונתנו על ציצית הכנף פתיל תכלת" (במדבר ט"ו, ל"ח).

הלוגו שלנו כצורת כונכייתו של החילזון הימי ממנו מופק התכלת כהלכה לפי היהדות

אין בענידת צמיד התכלת כדי לקיים את מצוות לבישת ציצית מהתורה אך מטרתו להביא לאותו מצב רוחני .